تبلیغات
تغذیه جسم و روح

تغذیه جسم و روح
فقط جسم است که شفاگر است 
فروشگاه
نویسندگان

اصول تغذیه گیاهی – بخش 3


غذا به مواد مختلف از قبیل پروتئین ، کربوهیدرات ، چربی ، ویتامین  ، نمک های معدنی و آب تقسیم می شود . پروتئین ها عمل ساختن و بازسازی نسوج بدن را انجام می دهند . این مقوله باعث شده که انسان اهمیت فراوانی برای پروتئین ها در مورد سلامتی بدن قائل شود .

پروفسور راسل – مصرف پرونئین حیوانی برای بدن زیان آور است و سلامتی فرد را به خطر می اندازد .

لامن دانشمند مشهور جهانی قبل از پروفسور راسل گفته است – مصرف پروتئین حیوانی عامل اصلی ایجاد بیماری در انسان است و اسید اوریک اضافی یکی از عوامل ایجاد روماتیسم در بدن و کسالت دائمی می باشد .

پروفسور هائیدهد – گوشت نه تنها در رژیم غذایی انسان جایی ندارد بلکه مصرف آن باعث بیماری می گردد .

دکتر توماس(paul thomas) – کتاب دانش تغذیه – از نظر تغذیه ای هیچ چیز منحصربفردی در گوشت وجود ندارد که سایر فرآورده ها نتوانند تامین کنند.

دکتر ویلیام کونرور(conror) – رئیس دپارتمان غدد ، متابولیسم و تغذیه دانشگاه پورتلند – ذهنیتی در مردم ایجاد شده که گویا بهترین پروتئین ، پروتئین حیوانی است و مردم نمی دانند که گیاهان دارای پروتئین های با کیفیت بسیار بالا می باشند . هر چیزی که رشد می کند پروتئین دارد و از همه مهم تر آیا حیوانات پروتئین خود را از همین منبع تامین نمی کنند .

از طرف دیگر ، چربی ها در سلول  های زیر پوست به صورت ذخیره باقی می ماند . به خصوص چربی حیوانی که به سهولت هضم نمی شود .همچنین سرخ کردن مواد غذایی نشاسته دار (سیب زمینی و نان سفید) غذای مناسبی نیستند . چربی های سرخ کرده یک ماده غیر قابل حل روی سلول های نشاسته ایجاد می نماید و از هضم آن در قسمت های آغازین دستگاه گوارش جلوگیری می نماید .

پیتالین یک ماده مترشحه بزاقی می باشد و بایستی نشاسته را به مالتوز تبدیل نماید . این قسمت از هضم نشاسته با مداخله پوشش ماده غیر قابل حل به تعویق می افتد ، در نتیجه این نوع غذاهای نشاسته ای سرخ شده یکی از عوامل ابتلا انسان به بیماری های (زکام – سرماخوردگی – قرمبوز یا لخته متحرک در سرخرگهای کرونر و ناراحتی قلبی) می گردد .

یک برنامه غذایی ایده آل باید بر اصل تعادل و تنوع استوار باشد . به همین دلیل ، ما تاکید زیادی بر استفاده روزانه از غذاهای خام(میوه - سبزیجات) داریم .

جدول الگوی مصرف مواد غذایی
مواد غذایی
منابع غذایی
میزان درصد
 میوه و سبزیجات
 
 انواع میوه های آبدار ، سبزیجات تازه و خام ، جوانه ها
٪70
 غلات و حبوبات
 
گندم کامل ، برنج ، انواع حبوبات ، سویا و فرآورده های گیاهی

٪30

این جدول کامل و متنوع است و براساس طبیعت بدن تنظیم شده است . همان طور که 70٪ بدن را آب تشکیل داده است ما هم با پیروی از این قانون میزان مصرف مواد غذایی روزانه را تعیین نموده و 70٪ آنرا به میوه ها و سبزیجات خام و 30٪ را به غلات و حبوبات پخته اختصاص داده ایم .

وقتی به تدریج برنامه غذایی را به گیاه خواری تغییر می دهیم ، باید بدانیم چه چیزی مصرف کنیم تا پروتئین و دیگر مواد مورد نیاز بدن تامین شود . دانه های سویا نسبت به گوشت پروتئین بیشتری دارند . ملل شرق قرنهاست که از دانه های سویا استفاده می کنند ، زیرا حدود 40٪ دانه های سویا را پروتئین خالص تشکیل داده که این مقدار 2برابر بیشتر از گوشت و 4برابر بیشتر از تخم مرغ ، گندم و سایر غلات است . غذاهای گیاهی دیگری نیز هستند که درصد پروتئین آنها زیاد است از جمله حبوبات ، دانه های آفتابگردان ، خشکبار و غیره .

در اینجا لازم است یادآوری کنیم که هر کسی می بایست با توجه به آگاهی و نیاز خویش برنامه غذایی خود را انتخاب نماید ، به عبارتی ، بایستی انتخاب برنامه غذایی شما آگاهانه باشد چون در غیر اینصورت ممکن است پس از مدتی دوباره برنامه غذایی خود را تغییر دهید .

از سوی دیگر ، هر گونه تغییر در برنامه غذایی می بایست به تدریج صورت گیرد ، ابتدا بایستی مقادیر زیادی از میوه ها ، حبوبات ، دانه ها و آجیل را جایگزین کنید و سپس فرآورده های گوشتی را به تدریج در طی 6ماه از برنامه غذایی حذف کنید .

 
طبقه بندی: گیاه خواری،
برچسب ها: پرونئین، الگوی مصرف مواد غذایی، دانه های سویا، میوه و سبزیجات، غلات و حبوبات،
[ 1391/03/17 ] [ 16:17 ] [ مهدی رشیدی ]
نظرات
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

هدف این وبلاگ راز بازگشت به طبیعت و هماهمنگ شدن با آن است . هر یک از ما جزئی کوچک از طبیعت هستیم که هر چه بیشتر از آن فاصله بگیریم مشکلات جسمی و روحی ما بیشتر خواهد شد. عامل اساسی سلامتی جسم و روح تغذیه سالم و طبیعی است.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
سیستم همکاری در فروش ملی مارکت